Chybějící jedna SPZ vás může poslat na autobus. Navíc hrozí peněžitý trest

V matematice platí, že jedna je méně než dva. Pero zákonodárce však takovou nerovnost nezná. Řada řidičů se domnívá, že pokud v případě ztráty jedné SPZ s vozidlem i navzdory této skutečnosti vyjedou, nebude postih tak přísný. V reálu je ale situace taková, že počet chybějících SPZ nerozhoduje. Buď máte registrační značky zcela v pořádku, anebo ne, přičemž v druhém případě vám hrozí kromě pokuty 5-10 tisíc korun také zákaz řízení na 6-12 měsíců.

Za chybějící SPZ hrozí zákaz řízení

Nemá smysl spekulovat nad přiměřeností či nepřiměřeností sankcí souvisejících s přestupkem, který zákon definuje jako „řízení vozidla, na němž v rozporu s jiným právním předpisem není umístěna registrační značka nebo je umístěna tabulka registrační značky, která nebyla vozidlu přidělena“. Řidiči za jeho spáchání hrozí zákaz řízení na 6-12 měsíců. Pokuta za chybějící SPZ k tomu vás rovněž nemine a to od 5 do 10 tisíc korun. Policisté navíc nad tímto prohřeškem rozhodně oči nepřimhuřují. Ať už vám tedy na vozidle chybí jedna nebo obě tabulky, nevyjíždějte.

V krajním případě argumentujte ztrátou během jízdy

Pokud dopravní policie při kontrole odhalí chybějící jednu SPZ, je teoretickou možností, jak uniknout trestu, argumentovat tím, že jste ji ztratili během jízdy a že o její absenci nevíte. Pokud se na místě přiznáte, s vysokou pravděpodobností si dalších 6-12 měsíců za volant nesednete. Ono se totiž vůbec nemusí jednat o vyhýbání se odpovědnosti. SPZ se skutečně může bez vašeho vědomí uvolnit během jízdy např. v důsledku nárazu ptáka či, v zimním období, kousku ledu. Pak vám sice policie zakáže další jízdu (to by ale udělala stejně), zabráníte ale průvanu ve své peněžence a hlavně ztrátě řidičáku.

V případě ztráty či poškození rychle na úřad

Je jedno, zda vám na autě bude chybět jedna nebo dvě SPZ. V obou případech je nezbytné zamířit na městský úřad a zažádat o výměnu obou tabulek zároveň. V případě výměny jedné poškozené SPZ se zbývající druhá tabulka vrací. Správní poplatek za tento úkon je stanovený na 450 korun (zápis změny + vydání nových značek). Na úřad si s sebou nezapomeňte vzít malý a velký techničák a dále občanský průkaz. Úkon lze provést i prostřednictvím jiné osoby. V takovém případě bude ale nezbytná plná moc. U právnických osob je nutné předpoložit také originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění, zřizovací listiny nebo výpis z obchodního rejstříku.

Krádež SPZ doporučujeme oznámit. Vyhnete se zneužití

Přijít o SPZ člověk může i v důsledku krádeže. Pokud se tak stane, rozhodně doporučujeme tuto skutečnost oznámit policii a ideálně na městský úřad jít s protokolem o krádeži. Pokud totiž někdo použije vaše značky na svém voze a s ním se dopustí dopravního přestupku nebo dokonce trestného činu (např. loupeže), je velmi pravděpodobné, že si vás policie přivolá k podání vysvětlení. Že by vás někdo poslal za mříže, je sice v zásadě vyloučeno. Rozhodně by to ale nebyla příjemná zkušenost.