SPZ SERVIS: Povinné ručení

Cenu povinného ručení ovlivňuje řada faktorů

SPZ SERVIS

Povinné ručení musí mít ze zákona uzavřen každý, kdo se s autem vydá do provozu. Cenotvorba je nicméně v této oblasti rok od roka sofistikovanější. Již zdaleka neplatí, že cenu pojistky stanoví jen objem motoru a historie klienta.

Objem hraje stále menší roli

Downsizing, tj. snižování objemu motoru při zachování výkonu (zpravidla pomocí přeplňování), je fenoménem dnešní doby. Kdybyste někomu před 20 lety řekli, že výkon dvoulitrů v běžných vozech bude atakovat hranici 300 koní, dost možná by se zasmál. A vida. Přesně to se dnes děje. Vývoj samozřejmě neuniká ani pojišťovnám, které sice objem motoru stále zohledňují. Stále více se ale zrak při kalkulaci pojistného obrací na výkon a také hmotnost auta.

Trend zdražování pro rizikové řidiče

V pojišťovnictví platí, že ti „hodní“ platí průšvihy těm méně hodným. A také to, že za organizaci tohoto schématu si pojišťovna vezme určitou provizi. Zajímavostí přitom je, že v poslední době začíná zesilovat trend zvýhodňování nebourajících řidičů na úkor ostatních – tedy těch, co bourají, a také těch, kteří za sebou nemají bezškodnou minulost a související bonusy (např. mladí lidé).

Povinné ručení podle stylu jízdy

Zatím ne příliš rozšířenou novinkou je také možnost kalkulace pojistky na základě jízdního stylu řidiče. V praxi vše funguje následovně: řidič si do vozu dobrovolně nainstaluje zařízení, které pomocí aplikace zaznamenává, jak zodpovědně řídí. V případě, že pojišťovna vyhodnotí, že motorista jezdí nerizikově (např. nepřekračuje rychlost), nabídne slevu ze standardní ceny pojistného. Některé pojišťovny pak zohledňují i počet ujetých kilometrů s tím, že čím více řidič jezdí, tím větší riziko dopravní nehody a tím vyšší pojistka.

Mít děti se vyplatí

Pokud přemýšlíte, zda se v nejbližší době stát rodičem, s trochou nadsázky bychom mohli říct, že správná odpověď zní ano. Pojišťovny si totiž pohrávají s myšlenkou zavedení slev pro rodiče s (malými) dětmi. Úvaha je přitom taková, že lidé, kteří již vychovávají potomstvo, mají tendenci chovat ze zodpovědněji, řízení auta nevyjímaje. V současnosti pravděpodobně neexistuje pojišťovna, která by přímo takto postupovala. Některé pojišťovací domy nicméně nabízejí slevu na povinné ručení nepřímo těm žadatelům, kteří si zároveň objednají dětské úrazové pojištění.

Roli hraje také bydliště, stáří auta, značka, způsob užívání atd.

Stále platí, že cenu povinného ručení ovlivňuje také bydliště. Pokud žijete v Praze, existuje totiž statisticky vyšší riziko nehody než u osob z malé vísky. Dále platí, že často bývají zvýhodňováni majitelé nových aut oproti těm se staršími vozy. Předpokládá se totiž, že se o nové auto člověk více stará a jezdí rozumněji. Roli při stanovování výše pojistky hraje také způsob užívání auta (coby provozovatel taxislužby zaplatíte více než běžná fyzická osoba) a také typ klienta (soukromá osoba, podnikatel, právnická osoba).

Vyplatí se poptávat na více místech

Při sjednávání povinného ručení doporučujeme oslovit více subjektů. Nebojte se s konkrétní nabídkou jedné pojišťovny přijít do druhé pojišťovny s tím, že byste rádi obdrželi protinabídku. Vzhledem k rozdílným metodikám mohou být rozdíly mezi cenou pojistek značné. Vyplatí se proto do výběru vhodného partnera investovat určitý čas. Dále doporučujeme také určitou otevřenost při sjednávání doplňkových pojištění. Často se může vyplatit dohromady s povinným ručením uzavřít také např. havarijní pojistku.