Bezplatný kurz pro začínající řidiče

Bezplatné kurzy naučí začínající řidiče zvládat krizové situace

Start Driving

Máte mokrý řidičák? Aby vaše papíry neskončily rovnou v čistírně a vy za mřížemi, rozjíždí se po celé České republice turné bezplatných řidičských kurzů určených pro mladé řidiče. Pokud je vám do 24 let a zároveň nejste držitelem řidičského oprávnění déle než rok, můžete se začít hlásit. Za projektem se jménem Start Driving stojí Asociace autoškol České republiky, Asociace center bezpečných jízd a Česká kancelář pojistitelů.

Autoškolou vše teprve začíná

„Řidiči s praxí do pěti let zaviní v České republice zhruba kolem sedmnácti procent dopravních nehod, ale téměř dvaceti pěti procenty se podílí na smrtelných dopravních nehodách,“ sdělil před rokem serveru idnes.cz tehdejší šéf dopravní policie Tomáš Lerch. A dnes situace nebude jiná. V médiích jsou coby prostředky boje s nelichotivými statistikami neustále skloňována různá represivní opatření od snižování povolené rychlosti přes přísnější bodový systém po snadnější vybodování. Tím se ale podle nás neřeší hlavní příčina, kterou je nedostatek schopností, resp. zkušeností. Výcvik v autoškole je totiž převážně teoretický a hlavně strašně krátký. A když už se jde do praxe, jezdí se zpravidla v nejbližším, tj. dobře známém okolí, za bezproblémové viditelnosti apod. Jenže pak se začínající řidič z Břeclavi či Opavy vydá do hlavního města. A to pak máte: zúžení na dálnici v kombinaci se sněžením a mlhou, velké složité křižovatky projížděné za tmy, objíždění tramvají v celkově mnohem hustším provozu atd. A problém je na světě cobydup.

S nedostatkem zkušeností a schopností podle nás souvisí i přehnané sebevědomí mladých řidičů. Sebevědomí totiž bývá často nepřímo úměrné schopnostem a zkušenostem. Zkrátka čím méně toho umím, tím více si o sobě myslím. V kontextu výše uvedeného maximálně kvitujeme projekt Start Driving, který si klade za cíl být pro mladé řidiče určitou nadstavbou, kde se naučí věci, na které prostě v autoškole není čas ani příležitost.

Zvládání smyku i psychologická příprava

V teoretické části programu se mladí řidiči od dopravního psychologa dozví, co obnáší defenzivní jízda a jak řidiče ovlivňují emoce či únava. Řeč bude také o prvcích pasivní a aktivní bezpečnosti. Pak následují praktické jízdy po polygonu, kde řada mladých řidičů poprvé v životě zakusí, jaké to je, když se auto dostane do smyku. Především se ale naučí smyk zvládat. Na řadu přijde i krizové brzdění, správná jízda zatáčkou či třeba vyhýbací manévry. Zkrátka situace, na které nás autoškola nepřipraví.

8 míst a 17 termínů od května do září

Zúčastnit se bezplatných kurzů pro začínající řidiče můžete na řadě míst České republiky s tím, že kurzy začínají už v květnu a končí v září. Harmonogram je následující

Město Datum
Sosnová 27.5. a 18.6. 2020
Jihlava 4.6. a 7.8. 2020
Ostrava 4.6. a 19.6. 2020
Příbram 6.6. a 23.6. 2020
Most 7.6. a 22.6. a 17.7. 2020
Třinec 14.6. a 22.9. 2020
Vysoké Mýto 18.6. a 31.7. 2020
Hradec Králové 24.6. a 4.8. 2020

Na kurz je nutné se předem registrovat, a to přímo na webových stránkách projektu. Je potřeba mít vlastní vozidlo. Organizátoři umožňují účast 2 osob ve vozidle. V takovém případě ale musíte vyplnit dva registrační formuláře s tím, že i druhá osoba musí splňovat podmínky pro účast (tzn. čerstvý řidičák a věk do 24 let).

Tak co? Půjdete do toho?